Huczna "setka" Dąbrowskiego Cechu

Cech Rzemiosł Różnych w Dąbrowie Górniczej to nobliwy jubilat. W niedzielę, 19 marca, przy akompaniamencie muzyki, wśród oklasków i płynących zewsząd gratulacji obchodził hucznie setne urodziny. W ciągu stu lat działalności wiele przetrwało z pierwotnego charakteru Cechu. Zrzeszenie Rzemieślników Cech Rzemiosł Różnych jest organizacją społeczno-zawodową, która funkcjonuje w mieście od 1917 roku, warto wspomnieć, że zaledwie rok wcześniej Dąbrowa Górnicza uzyskała prawa miejskie. Dzisiaj z dumą możemy podkreślić, iż od ponad wieku dąbrowscy rzemieślnicy małych i średnich przedsiębiorstw z różnych branż mogą należeć do organizacji Samorządu Gospodarczego zwanej Cechem.

Wielki jubileusz, który przypadł w tym roku poprzedziły wielomiesięczne przygotowania. Obchody setnych urodzin rozpoczęły się w samo południe w bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Uroczysta msza święta zgromadziła reprezentantów cechów rzemieślniczych z miast województwa śląskiego, a także władze szczebla centralnego, przedstawicieli samorządu oraz włodarzy miasta. W obecności tłumów i licznych pocztów sztandarowych liturgię uświetnił występ Zagłębiowskiej Orkiestry Dętej, dzięki której w murach świątyni zapanowała odświętna atmosfera.

Po nabożeństwie uczestnicy jubileuszu przeszli w uroczystym pochodzie do Pałacu Kultury Zagłębia, gdzie rozpoczęła się oficjalna część imprezy. Galę podzielono na kilka odsłon, dzięki czemu nie zabrakło okazji do wspomnień, prezentacji działalności Cechu Rzemiosł Różnych, a także wręczenia wyróżnień dla zasłużonych przedsiębiorców.

Podczas niedzielnej gali ważnym momentem było uhonorowanie Dąbrowskiego Cechu Rzemiosł Różnych Szablą im. Jana Kilińskiego - jest to najwyższe odznaczenie dla rzemiosła. Szabla przyznawana jest rzemieślnikom oraz organizacjom szczególnie zasłużonym dla działalności cechowej. Wśród wyróżnionych i nagrodzonych znalazło się także wiele przedsiębiorstw z terenu Dąbrowy Górniczej. Rzemieślnicy reprezentujący rozmaite branże otrzymali odznaczenia za długoletnią działalność i wsparcie polskiego rynku handlu i usług.

Druga część gali miała charakter rozrywkowy. Przed publicznością wystąpił zespół Czerwone Gitary. Panowie zagrali największe hity z repertuaru legendarnej kapeli. W blisko godzinnym koncercie, w nieco odmłodzonym składzie, artyści porwali widownię, przypomnieli lata młodości, a także wspomnieli postać niedawno zmarłego Jerzego Kosseli - współzałożyciela grupy. Występ zakończył się wspólnym śpiewem w którym aktywnie uczestniczyła publiczność oraz owacją na stojąco.
Każdemu jubilatowi życzymy długich lat w szczęściu, zdrowiu i spokoju. Nie inaczej jest w przypadku Cechu Rzemiosł Różnych w Dąbrowie Górniczej. Ukoronowaniem wieczoru było symbolicznie podzielenie na porcje dwumetrowej długości tortu oraz bankiet wydany dla szacownego stulatka, w którym wzięli udział goście przybyli z różnych stron.

Monografia.pdf